انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر بر روی تلفن همراه

از دیگر قابلیت محبوب که افراد در هنگام خرید دوربین مداربسته (CCTV) به آن توجه میکنند، قابلیت انتقال تصویر بر روی گوشی تلفن همراه(Smart Phone) شخصی در بستر اینترنت(Internet) است چرا که افراد تمایل دارند، از طریق گوشی تلفن همراه خود، از راه دور به نظارت محیط مورد نظر خود دسترسی کامل داشته باشند.

بسیاری از افراد، به علت دور بودن از که محیط خانه یا محل کار، ناچارند امر نظارت را از این طریق انجام دهند. با قابلیت انتقال تصویر، به طور کلی در هر زمان و هر مکان به واسطه اینترنت شرایط نظارت و کنترل وجود دارد. انتقال تصویر دوربین مداربسته، نیاز به بررسی یک سری نکات دارد که در این مقاله به بررسی آن ها می‌پردازیم.

روش های انتقال تصویر دوربین مدار بسته

روش های گوناگونی برای انتقال تصویر دوربین های مدار بسته وجود دارد که شامل

موارد زیر می‌شود:

 • انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل
 • انتقال تصاویر دوربین مدار بسته روی کامپیوتر
 • انتقال تصویر دوربین های مدار بسته بدون اینترنت

انتقال تصویر دوربین مداربسته در یک نگاه

وقتی صحبت از انتقال تصویر دوربین مدار بسته می شود، به این معناست که ارسال تصاویر دوربین مداربسته بر روی گوشی تلفن همراه شخصی در بستر اینترنت انجام شود. این قابلیت سبب می شود که کاربران بدون هیچ نگرانی از وجود امنیت در محل مورد نظر خود حتی در فاصله‌ی بسیار دور با دسترسی به اینترنت، اطمینان حاصل نمایند، همچنین، در سفرهای کاری یا تعطیلات نیز، سبب آرامش خاطر افراد می‌شود. کاربران در بستر اینترنت می‌توانند علاوه بر کنترل صد در صد بر محیط، از وجود رفتارهای غیر معمول نظیر: عبور از خط غیر مجاز، عبور از منطقه ممنوعه و وجود حرکت در محیط از طریق اعلانات مطلع شوند. همچنین مواردی وجود دارد که مرکز مانتیورینگ مستقری وجود ندارد. یعنی نیاز است که به صورت سیار، و از طریق موبایل، تبلت یا کامپیوتر در جاهای مختلفی امکان مشاهده‌ی تصاویر وجود داشته باشد.

سه گام اصلی انتقال تصویر دوربین مدار بسته بر روی گوشی تلفن همراه

گام اول تنظیم دستگاه ذخیره ساز DVR یا NVR است که می‌بایست توسط فرد متخصص و با رعایت اصول استاندارد صورت گیرد.

گام بعدی تنظیم مودم اینترنت است و می‌بایست بر اساس نوع مودم، توسط یک نصاب حرفه ای صورت گیرد.

گام سوم به این صورت است که اپلیکیشن تلفن همراه را بر اساس سیستم عامل گوشی تلفن همراه خود نصب کنید و تنظیمات لازم را اعمال نمایید.

راهنمای انتقال تصویر دوربین مدار بسته

پیش از اینکه پروسه انتقال تصویر دوربین مدار بسته آغاز شود یک سری اصطلاحات مهم وجود دارد که می بایست مورد بررسی قرار بگیرد.

اصطلاح اول، آدرس آی پی(IP) است. آدرس آی پی، به نوعی یک آدرس انحصاری برای هر دستگاه به حساب می آید که نباید در یک شبکه تکراری باشد، در واقع دو دستگاه متفاوت هرگز نمی توانند در یک شبکه داخلی دارای یک آدرس آی پی باشند، در غیر این صورت با تداخل آی پی مواجه خواهیم شد که سبب اختلال در شبکه و انتقال تصویر می شود و مشکل ساز خواهد بود.

اصطلاح دوم آی‌پی ثابت است. به آی‌پی ثابت، آی‌پی استاتیک (IP Static) نیز گفته می‌شود. این آدرس برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته از راه دور استفاده می‌شود. آی‌پی استاتیک‌ها با آی پی دستگاه متفاوت هستند. در واقع آی پی دستگاه مربوط به شبکه داخلی آن است و آی‌پی ثابت مربوط به سرویس دهنده اینترنت است و به مودم اینترنتی اختصاص داده می شود. شما با استفاده از این آی‌پی به راحتی می‌تواند به نظارت تصاویر از راه دور بپردازید.

یک بخش دیگر به عنوان پورت(Port) وجود دارد. وقتی شما آی‌پی ثابت را وارد می کنید در هر مکانی باشید می‌توانید به مودم متصل شوید. زمانی که پورت وارد می‌شود از مودم درخواست می‌شود که به دستگاه مورد نظر وصل شود و با توجه به پورت، تعیین می‌کنید انتقال تصویر بر روی گوشی یا وب یا تبلت و غیره صورت گیرد.

انواع روش های انتقال تصویر دوربین مداربسته

در حال حاضر، سه روش انتقال تصویر محبوب در دستگاه های نظارتی وجود دارد که شمال موارد زیر است:

 • IP Static

همانطور که در بالا شرح دادیم، این روش انتقال تصویر، از طریق آی‌پی ثابتی که از شرکت اینترنت دریافت می‌شود صورت می‌گیرد.

تغییر آی پی اینترنت

 • P2P

این روش انتقال تصویر، از طریق ID یا شناسه دستگاه ذخیره ساز یا دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) انجام می‌شود.

 • ساتا

سرویس ساتا یک سرویس ابری کاملا داخلی و ایمن است. شما می‌توانید با ثبت دستگاه NVR، DVR و XVR خود به این سرویس وصل شوید و از هر گیرنده متصل به اینترنتی، تصاویر دوربین‌های مداربسته خود را ببینید. این سرویس به صورت رایگان تصاویر شما را با سرعت و کیفیت فوق‌العاده بالایی روی هر وسیله متصل به اینترنتی انتقال می‌دهد. خدمات ساتا کاملا رایگان است و شما تنها هزینه ارسال و دریافت اینترنت را به شرکت‌های خدمات اینترنتی خود پرداخت می‌کنید.

از مهم‌ترین مزایای روش انتقال تصویر ساتا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرویس ساتا هیچ وابستگی به خارج ندارد و با قطع اینترنتی بین‌الملل هیچ مشکلی برای آن پیش نمی‌آید.
 • اختلال اینترنت برای آن بی‌معنی است.
 • کاملا بی‌واسطه است.
 • حریم خصوصی و شخصی در اولویت اول ساتا قرار داد.
 • اتصال و دریافت تصویر در ساتا فوق‌العاده ساده صورت می‌گیرد.

مراحل انتقال تصویر دوربین مداربسته

ابتدا نیاز است که تصاویری که خروجی دوربین‌ها می‌باشد به نحوی مرکز کنترل و ذخیره DVR(دستگاه ذخیره ساز تصاویر دوربین مداربسته) منتقل شود. از روش‌های انتقال تصاویر خروجی دوربین‌ها به دستگاه ذخیره می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

انتقال با کابل

در مواردی که بعد مسافت مکان نصب دوربین‌های مداربسته امکان استفاده از کابل را می‌دهد، می‌توان از کابل‌های مختص به این امر استفاده کنیم.در این روش مقصد یا مرکز مانیتورینگ نباید در فاصله‌ی دوری از دوربین‌ها و سیستم کنترل و ذخیره قرار داشته باشد.

کابل مناسب دوربین مدار بسته

کابل مناسب دوربین آنالوگ

برای دوربین‌های آنالوگ از کابل‌های «کواکسیال» یا RG استفاده می‌شود. انواع مختلف کابل RG وجود دارند که قادرند تصاویر را از مسافتی بین 300 تا 900 متر (وابسته به نوع کابل) به دستگاه DVR منتقل کنند.

کابل مناسب دوربین تحت شبکه

برای انتقال تصاویر این نوع از دوربین‌ها، از کابل‌های شبکه CAT5 یا CAT6 استفاده می‌شود.این نوع از کابل‌ها در مسافت‌های بیش از 100متر، باعث افت سیگنال و کاهش کیفیت در انتقال تصاویر می‌شوند.

انتقال تصویر دوربین‌های بی سیم

دوربین‌های بی سیم، در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارند. نوع اول با تبدیل تصاویر به امواج رادیویی و نوع دوم با بهره‌گیری از wifi تصاویر را به DVR ارسال می‌کنند. استفاده از این دست دوربین‌ها، مزایا و معایب خاص خود را دارد. دوربین های بی سیم، نیاز به کابل کشی را از بین برده و می‌تواند در کاهش هزینه‌ها مؤثر واقع باشد. اگرچه در انواع بدون باتری آن‌ها همچنان به کایل تعذیه برق نیاز است. از طرفی انتقال تصویر در این نوع دوربین‌ها، کمتر از انتقال با کابل است. همچنین این دوربین‌ها، به خصوص نوع آنالوگ آن، نسبت به گرد و غبار حساس‌ترند.

مانیتورینگ دوربین مداربسته

پس از انتقال تصویر از مبدأ به DVR نیاز است که روشی برای استفاده از این تصاویر انتخاب شود. در این مورد نیز، نیاز و محدودیت های شما در انتخاب روش تأثیر گذار خواهد بود.

مانیتورینگ ثابت در محل دوربین‌ها

در صورتی که مرکز مانیتورینگ و دوربین‌ها در یک محل واقع شده باشند، می‌توان با استفاده از کابل VGA یا HDMI خروجی‌های DVR به نمایشگر،عمل مانیتورینگ را انجام داد. باید توجه داشت که قاصله DVR تا مانیتور نیز نامحدود نیست، زیرا کابل HDMI و VGA نیز تا متراژ خاصی قادر به انتقال تصاویر بدون افت کیفیت هستند.

مشاهده تصویر دوربین مداربسته

مانیتورینگ در خارج از محل دوربین‌ها

گاهی نیاز است که تصاویر دوربین‌های مداربسته را در جایی خارج از محل دوربین‌ها بررسی و مانیتور کرد. به عنوان مثال می‌خواهید در خانه و یا در هنگام سفر، محل کار خود را مشاهده کنید. بدیهی است که در چنین حالتی، استفاده از کابل مقدور نیست. بنابراین نیاز است که از اینترنت یا آنتن‌های انتقال اطلاعات استفاده شود. استفاده از اینترنت برای انتقال تصویر دوربین مداربسته در صورتی که DVR انتخابی شما، قابلیت اتصال به مودم را داشته باشد مقدور است.

برای بهره گیری از این روش، زیر ساخت متناسب با آن را نیاز دارید. بیش از هر چیزی، اینترنت مناسب و پایدار در محل DVR باید وجود داشته باشد. همچنین نیاز است که از سرویس‌دهنده اینترنت خود، درخواست دریافت آی‌پی استاتیک(IP Static) کنید. دریافت آی‌پی استاتیک هزینه کمی دارد که به صورت ماهیانه توسط شرکت ارائه دهنده اینترنت دریافت می‌شود. با اتصال DVR به اینترنت و نصب نرم‌افزار مخصوص کنترل دوربین، قادر هستید بر روی دستگاه موبایل خود، تصاویر دوربین‌های مداربسته را مشاهده کنید.

باید توجه داشت که در این روش نیاز نیست حتماً از دوربین‌های بی سیم استفاده کرد. امکان مشاهده‌ی تصاویر به صورت اینترنتی، با اتصال DVR به اینترنت امکان پذیر می‌شود. نوع دوربین تفاوتی در آن ایجاد نخواهد کرد. از آنتن برای انتقال تصویر دوربین در صورتی که مسافت بین دوربین‌ها و DVR و از طرف دیگر بین DVR و مقصد مانیتورینگ فاصله زیادی وجود داشته باشد، استفاده می‌شود.

esfahanvision
ارسال دیدگاه