ایزابل چیست؟تفاوت ایزابل و دیگر تلفن‌های کد باز در چیست؟

ایزابل چیست؟

ایزابل چیست؟ و چه برتری هایی نسبت به دیگر مرکز تلفن‌های کد باز دارد؟ برای پاسخ بهتر به سوال “ایزابل چیست؟” باید ابتدا در مورد آستریسک به عنوان یک مرکز تلفن که پایه و مرکز اصلی ایزابل می باشد آشنا شویم. در ادامه به بررسی آستریسک و ایزابل می‌پردازیم.

آستریسک چیست؟

آستریکس

همانطور که می دانید مرکز تلفن یا همان دستگاه سانترال در دو نوع مرکز تلفن آنالوگ یا قدیمی و مرکز تلفن تحت شبکه و ویپ وجود دارند.

مرکز تلفن های آنالوگ یا قدیمی نمی توانند از قابلیت تحت شبکه بودن یا همان ارتباطات در بستر شبکه یعنی ویپ که امروزه مخاطبان و مشتریان زیادی پیدا کرده است استفاده نمایند. به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها به سمت انواع مرکز تلفن تحت شبکه رفته‌اند که بتوانند از قابلیت‌های ویژه آن‌ها استفاده نمایند.

مشکلی که این مرکز تلفن‌ها دارند، هزینه های بالای خرید خود مرکز تلفن و استفاده از لایسنس‌ها با هزینه‌های بالا برای راه اندازی و استفاده از امکانات مختلف می‌باشد. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از شرکت‌ها و کسب و کارها به سمت مرکز تلفن‌های رایگان و کد باز در این زمینه روی بیاورند.

آستریسک (Asterisk) یک مرکز تلفن کد باز (Open source) می‌باشد که بر روی سیستم عامل لینوکس پیاده سازی می‌شود.

در آستریسک کاربران می‌توانند با استفاده از کد نویسی، قابلیت‌های مختلف را روی مرکز تلفن خود راه اندازی نمایند. کد نویسی در مرکز تلفن آستریسک بر پایه فایل‌های متنی امکان پذیر می‌باشد.

مرکز تلفن آستریسک بر پایه سیپ بنا نهاده شده است و و به همین دلیل امکان استفاده از قابلیت‌های ویپ را به کاربران خود می‌دهد تا به همین دلیل بتوان آستریسک را محبوب‌ترین مرکز تلفن کد باز در دنیا دانست.

کاربری آسان در محیط گرافیکی آستریسک

قبل از پاسخ به سوال ایزابل چیست؟ باید به بررسی محیط‌های گرافیگی بپردازیم. با توجه به اینکه کدنویسی در محیط آستریسک نیاز به دانش برنامه‌نویسی در این زمینه دارد و افراد و کاربران عادی از این دانش برخوردار نیستند، شرکت‌های مختلفی در این زمینه و برای راحتی کار با این مرکز تلفن، محیط گرافیکی مختلف یا ایزوهای مختلفی را در این زمینه تهیه نموده‌اند. در واقع این محیط گرافیکی در قالب یک برنامه گرافیکی باعث می‌شود تا کاربری استفاده از مرکز تلفن آستریسک آسان‌تر شده و همه افراد بتوانند با یک دانش پایه‌ای به راحتی مرکز تلفن خود را برنامه‌ریزی نمایند.

از مهم ترین محیط‌های گرافیکی که در این زمینه تهیه شده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • FreePBX
 • Elastix
 • Be IP PBX
 • Isabel
 • و …

در ادامه به بررسی محبوب‌ترین مرکز تلفن‌هایی که با این ایزو‌ها امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند خواهیم پرداخت.

Elastix

آلستیکس

 

برای درک بهتر مفهوم “ایزابل چیست؟” به بررسی  Elastix (آلستیکس) می‌پردازیم که یکی از محبوب‌ترین محیط‌های گرافیکی ارائه شده برای استفاده از مرکز تلفن آستریسک می‌باشد که توسط شرکت پالوسانتو توسعه یافته است.

این محیط گرافیکی (آلستیکس) در قسمت تلفنی از FreePBX استفاده می‌کند اما علاوه بر آن برنامه‌های کاربردی دیگری را در خود جای داده است. این نرم‌افزارهای کاربردی باعث شده‌اند تا همه افراد بتوانند با دانش کمی که دارند به راحتی یک مرکز تلفن را راه اندازی و برنامه ریزی نمایند.

همین موضوع باعث شده است تا در کشورمان شاهد محبوبیت بالای این محیط گرافیکی باشیم هر چند معایبی نیز در آن وجود دارد. امروزه الستیکس ارائه شده از نسخه‌های پایین FreePBX و مرکز تلفن آستریسک استفاده می‌کند که همین موضوع باعث شده است تا سطح امنیت و پایداری آن پایین بیاید.

در واقع بعد از اینکه شرکت پالوسانتو امتیاز خود را به به شرکت ۳CX واگذار نمود ، نسخ ۵ محیط گرافیکی الستیکس که دیگر بر پایه آستریسک نبوده و حالت کد باز و رایگان نداشت، ارائه شد که مشتریان از آن استقبال نکردند.

هر چند نسخه ۲.۵ الستیکس هنوز بر روی سایت این شرکت موجود می باشد و کاربران می توانند از آن استفاده نمایند اما نسخه های ۴ و MT از روی سایت حذف شده است.

FreePBX

FreePBX

FreePBX یکی دیگر از محبوب‌ترین محیط گرافیکی موجود برای مرکز تلفن استریسک می‌باشد که در حال حاضر ISO آن به راحتی قابل اجرا می‌باشد. هر چند این مرکز تلفن که در محیط گرافیکی FreePBX اجرا خواهد شد به صورت کد باز می‌باشد اما فقط می‌توان از قسمت تلفنی آن به صورت رایگان استفاده نمود و برای استفاده از بقیه قسمت‌ها باید هزینه‌هایی را به شرکت های سرویس دهنده پرداخت نمود.

در حال حاضر مالکیت این محیط گرافیکی در اختیار شرکت سانگوما می‌باشد.

ایزابل چیست؟

ایزابل

شرکت ایزابل (Issabel) در سال ۲۰۱۷ تمامی امتیاز شرکت پالوسانتو که سازنده آلستیکس بود را خریداری نموده و از آن به بعد با اضافه نمودن چند بخش کاربردی و البته بهبودهایی که در بخش امنیت از طریق اضافه نمودن چند ماژول ارائه نمود، آلستیکس را با نام تجاری ایزابل به بازار عرضه کرد.

ایزابل را شاید بتوان محبوب‌ترین و پرکاربردترین محیط گرافیکی برای آستریسک دانست.

مهم‌ترین مزیت ایزابل در مقایسه با دیگر ایزوها را میتوان رایگان بودن تمامی بخش‌های آن، محیط کاربری آسان و البته به روز رسانی مداوم آن برای پایداری و امنیت مرکز تلفن دانست. ایزابل در واقع همان آلستیکس است که از نظر ظاهری و اضافه شدن چند نرم‌افزار دیگر تغییراتی داشته است و کسانی که از محیط گرافیکی آلستیکس استفاده می کنند می‌توانند به راحتی از این میحط نیز برای مرکز تلفن خود استفاده کنند.

مزایای استفاده از ایزابل

بعد از توضیح کامل “ایزابل چیست؟” باید به بررسی مزایای استفاده از مرکز تلفن‌هایی که با این محیط گرافیکی بنا نهاده می‌شوند بپردازیم.

همانطور که گفته شد مهم‌ترین مزیت ایزابل که به صورت کاملاً رایگان ارائه می‌شود نسبت به دیگر ایزوها را می‌توان به روز رسانی آن دانست. در این به روزرسانی‌ها همواره جدیدترین پارامترهای امنیتی مورد نظر قرار داده می‌شود تا بتوان سطح پایداری و امنیت این مرکز تلفن را بالاتر برد. زمانی که از مرکز تلفن آستریسک که از محیط گرافیکی ایزابل استفاده نموده است در محیط کسب و کار یا شرکت خود استفاده نماییم، می‌توانیم از قابلیت انتقال با کیفیت صدا در بستر شبکه یا همان ویپ بهره‌مند شویم.

همانطور که می‌دانید استفاده از ویپ مزیت‌های بسیار زیادی مانند کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت تماس‌ها، پشتیبانی آسان و سریع، امکان برقراری تماس ویدیویی و … به همراه داشته باشد. همه این موارد به راحتی و کاربری آسان توسط افراد در محیط ایزابل قابل برنامه‌ریزی می‌باشند.

در پاسخ به “ایزابل چیست؟” بد نیست به ماژول‌ها و برنامه‌های جدیدتر و متمایز این مرکز تلفن نیز نگاهی بیاندازیم.

 • امکان فیلتر کردن ایمیل‌های اسپم
 • ماژول کال سنتر
 • ماژول وب کنفرانس
 • ماژول‌های منحصر به فرد مدیریتی
 • نرم افزار امنیتی قدرتمند Fail2Ban برای مدیریت تحت وب ایزابل
 • امنیت و پایداری بیشتر
 • محدود نمودن ترافیک کشورهای مختلف بر اساس IP آن کشور
 • ماژول‌های جدید فایروال
esfahanvision
ارسال دیدگاه