تکنولوژی های تخصصی دوربین مداربسته

تکنولوژی های تخصصی دوربین مداربسته

‌اگرچه هوش مصنوعی در بازار دوربین تحت شبکه IP امروزی به روند اصلی تبدیل می‌شود. اما توسعه دهندگان دوربین مداربسته همچنان به ابداع فناوری جدید برای افزایش کیفیت تصویر ادامه می‌دهند.

این به این صورت نیست که تصویر با وضوح بالاتر ثبت کنند. بلکه وضوح تصویر را نسبت به راه حل‌های پردازش تصویر واضح تر میکند. تکنولوژی‌های تازه توسعه یافته شامل کاهش نویز سه بعدی دامنه داینامیکی گسترده و پیشرفته در دوربین‌های مداربسته سونیک (Sonic) است. این تکنیک‌ها توسط شرکت پیشتاز تصویر چهلستون نماینده انحصاری و رسمی قابل ارائه در کل کشور می‌باشد.

 •  3DNR

اولین قابلیتی که در دوربین های سونیک به کار برده شده است 3DNR است. 3DNR، یا کاهش نویز دیجیتال نوعی تکنیک پردازش تصویر بالغ بر حذف نویز تصاویر است. 3DNR جدیدترین فناوری denoising است. در مقایسه با 4 فیلتر مرحله‌ایی معمولی ، 3DNR می‌تواند عملکرد نامهاهنگ سازی تصویر را تا حد زیادی بهبود دهد. این در حالی است که از جزییات پیش بینی شده‌ایی برخوردار است. 3DNR به نوبه خود، می‌تواند کیفیت تصویر واضح‌تری را در ناحیه تصویر استاتیک ثبت کند.

همچنین 3DNR قادر است کیفیت تصویر واضح‌تری را برای اشیا در حال حرکت و در شرایط بسیار کم نور به شما ارائه دهد.

تکنولوژی 3DNR در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • WDR

از دیگر تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می توان به WDR اشاره کرد. (مخفف عبارت Wide Dynamic Range )  که به عنوان HDR ( دامنه داینامیکی بالا ) نیز شناخته می‌شود. به تعادل ویدیوی گرفته شده دوربین مداربسته که دامنه دینامیکی زیادی دارد کمک می‌کند. دامنه پویا یک اصطلاح کلی برای تفاوت در نسبت‌ها بین مقادیر قابل اندازه گیری است. در WDR این امکان  به نسبت بین روشن‌ترین و تاریک‌ترین عناصر تصویر اشاره دارد. این امر به ویژه در مناطقی که نور طبیعی زیادی مانند دفاتر کار با پنجره‌های بزرگ دارند ، شایع است.

دوربین‌هایی که دارای قابلیت WDR هستند مجهز به دو سنسور تصویر از نوع Charge Coupled Device ) CCD) هستند . یکی از این سنسورها برای سرعت بالا و دیگری برای گرفتن عکس / فیلم با سرعت کم است. این سنسورها  چندین اسکن از یک تصویر گرفته شده توسط دوربین مداربسته را ارائه می‌دهند تا یک تصویر متعادل برای کاربر فراهم شود.

به جای یک اسکن مانند دوربین‌های معمولی ، از هر قاب فیلم دو اسکن گرفته می‌شود. اسکن اول تصویر را در شرایط نوری عادی می‌گیرد. در حالی که دیگری با سرعت زیاد تصویر را اسکن می‌کند تا تصویری با نور شدید در پس زمینه بدست آورد. پردازشگر تصویرها را از CCD دریافت می‌کند. سپس با ترکیب این دو تصویر یک دیدگاه قابل استفاده برای کاربر ایجاد می‌کند. این تصویر شامل نور و وضوح داخلی و خارجی است. این ویژگی با حسگر واقعی تصویر که در دوربین تعبیه شده کاملاً وابسته و محدود می‌شود. به همین دلیل است که درک کیفیت مورد نیاز در دوربین مداربسته و اطمینان از وجود اجزای با کیفیت در دوربین مهم است.

تکنولوژی WDR در دوربین مداربسته سونیک Sonic

به طور خلاصه میتوان گفت دامنه داینامیک واید است. یعنی با استفاده از پردازنده سیگنال دیجیتال و سنسور های ccd نور ضبط شده در تصاویر را متعادل می کند. این تکنولوژی به دو صورت عمل میکند:

1- Digital WDR

در این روش با استفاده از الگوریتم های نرم افزاری نور تصویر را تنظیم می کنند.

2- True WDR

در این روش از سنسورهای حساس به نور ccd و cmos و تکنولوژی dsp برای تنظیم نوردهی استفاده میکنند.

 • DWDR

همچنین DWDR یکی دیگر از تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می‌باشد. برای تهیه WDR به چیپست DSP به جای حسگر تصویر متکی است. اگرچه DWDR یک ویژگی خوب است، به ویژه هنگامی که ویژگی مشابه آن وجود ندارد. به نظر می‌رسد DWDR در کل رتبه پایین‌تری نسبت به WDR دارد. علت این امر موارد بسیاری است که در ادامه به یک مورد آن اشاره می‌کنیم.

در جایی که WDR از فناوری Double Scan استفاده می‌کند ، DWDR از ویژگی دستکاری مربوط به پیکسل دیجیتال استفاده می‌کند.  این بدین معنی است DWDR هر پیکسل جداگانه از تصویر را تنظیم کرده و نوردهی را بر اساس آن محاسبه می‌کند. مشابه تفاوت بین بزرگنمایی دیجیتال و بزرگنمایی نوری، تصویر اصلی که در حال اصلاح است از هرگونه جلوه دیجیتالی بهتر است. بنابراین این روش محدودیت‌هایی دارد. با بررسی‌های متعدد تیم متخصص پیشتاز تصویر چهلستون این نتیجه حاصل شد که DWDR نمی‌تواند برای پیکسل‌های بسیار روشن کار آنچنان زیادی انجام دهد. و فقط تاریکی‌ها را برای جبران تفاوت نوردهی روشن می‌کند. در واقعیت به این صورت می‌شود که به شدت پیکسل‌ها را دستکاری می‌کند. این امر منجر به پیکسل پیکسل شدن تصویر کلی می‌شود. به طور کلی DWDR قابلیتی است که برای جبران کمبود WDR واقعی ارائه شده. که برای ساخت دوربین به سنسورهای تصویر با هزینه بیشتری احتیاج دارد.

 • HDR

همچنین HDR یکی دیگر از تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می‌باشد. مخفف عبارت High Dynamic Range است. به معنی دامنه داینامیک بالا. این تکنولوژی تقریبا شباهت کاری به WDR دارد. در تصاویری که میزان نور داخل لنز شدت زیادی دارد و WDR قادر به رفع این مورد نباشد از HDR استفاده می شود. با استفاده از این تکنولوژی تصویر را به بهترین شکل ویرایش میکنیم.

 • WD

مخفف عبارت Withe balance است. در تصاویری که حالت نمایش تصویر یا گرم (warm) است و یا سرد است (cold) برای بالانس کردن رنگ تصویر از این تکنولوژی استفاده می شود.

 • DRC

از دیگر تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می توان به DRC اشاره کرد. مخفف فشرده سازی دامنه پویا است. این تکنولوژی یک فناوری پردازش تصویر جدید است که افراد کمی از آن اطلاع دارند. این ویژگی به طور قابل توجهی دامنه بهبود می‌بخشد، کنتراست محلی را افزایش و روشنایی چهره نور پس زمینه را افزایش می‌دهد. DCR در صحنه‌های پویای وسیع و صحنه های مادون قرمز تاثیر زیادی دارد. یکی از تکنیک‌های مهم برای اطمینان از ضبط تصویر واضح دوربین تحت شرایط نور مادون قرمز است. علاوه بر این، ماژول AE مقدار دامنه دانامیکی صحنه را فراهم می‌کند. این امر می‌تواند برای قضاوت در مورد دامنه داینامیکی صحنه استفاده شود. سپس برنامه به صورت خودکار می‌تواند AE , DRC ، گاما و سایر پارامترهای تصویر را برای سازگاری بهتر تصویر خروجی تنظیم کند.

تکنولوژی DRC در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • AWG

از دیگر تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می توان به AWG اشاره کرد. تراز سفیدی (WB)  و فرآیند حذف رنگ‌های غیر واقعی است. بنابراین اشیایی که در واقعیت سفید به نظر می‌رسند در تصویر دریافتی شما نیز سفید نشان داده می‌شوند. تراز سفید دوربین مناسب باید دمای رنگ یک منبع نور را در نظر بگیرد. این تراز به گرمای نسبی یا خنک بودن نور اشاره دارد.  چشم انسان در قضاوت درباره رنگ سفید در منابع نور مختلف نور بسیار خوب عمل می‌کند. اما باید در نظر داشت که دوربین دیجیتالی اغلب با تعادل خودکار سفید ( AWB) بسیار مشکل دارند. همچنین می‌توانند رنگ‌های نامطبوع آبی، نارنجی یا حتی سبز ایجاد کنند. درک تعاد سفید دیجیتال می‌تواند به شما کمک کند تا از این رنگ آمیزی‌های نامطلوب جلوگیری کنید. در نتیجه تصاویر خود را در دامنه وسیع تری از شرایط نوری بهبود دهید.

تکنولوژی AWB در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • AGC

همچنین AGC یکی دیگر از تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می‌باشد. مخفف عبارت Automatic gain control نظارت خودکار بر نور کم تصویر است. اگرچه اغلب نادیده گرفته می‌شود ولی یک مزیت مهم می‌باشد. عموماً وقتی متوجه این اثر می‌شویم که به اثرات منفی آن برخورد می‌کنیم. به طور مثال نویز روی تصویر خروجی شما دیده می‌شود.

به طور کلی میتوان گفت برای کنترل سیگنال های نوری تصویر می باشد. مواقعی که نور از حد معینی در محیط کاهش یابد می‌تواند به طور اتوماتیک حساسیت سنسور نسبت به نور را افزایش داد. این امر باعث می‌شود نور در یک سطح معین تثبیت شود . عمل عکس این کنش نیز قابل انجام است. یعنی مواقعی که در محیط نور افزایش یابد به طور اتوماتیک حساسیت سنسور نسبت به نور را کاهش داده تا نور در یک سطح معین تثبیت شود.

تکنولوژی AGC در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • BLC

از دیگر تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می توان به BLC اشاره کرد. مخفف عبارت Back light compensation است. جبران نور پس زمینه قابلیتی است که شرکت‌های سازنده دوربین‌های مداربسته مدتی است از آن استفاده می‌کنند. وقتی فردی جلوی پنجره نشسته باشد یا از بیرون وارد شود، نور بسیار زیادی پشت این فرد وجود دارد. در این حالت هنگامی که دوربین می‌خواهد تصویر آن شخص را بگیرد تمام نور پشت سر را می‌گیرد. در نتیجه شخصی که در پیش زمینه قرار دارد بسیار تاریک نشان داده می‌شود. چنین ویدیوئی برای پرسنل امینیتی یک مجموعه که میخواهند یک فرد را شناسایی کنند خوب نیست. BLC این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید نور پس زمینه را کنترل نموده و فرد مورد نظر را با وضوحی بالاتر مشاهده کنید. به طوری که فرد مورد نظر قابل شناسایی باشد.

به طول خلاصه به معنی جبران سازی نور پس زمینه است. در مناطقی که بخشی از تصویر تاریک است برای روشن کردن تصاویر تاریک استفاده می شود.

تکنولوژی BLC در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • HLC

همچنین HLC یکی دیگر از تکنولوژی‌های به کار برده شده در دوربین‌های سونیک می‌باشد. مخفف عبارت High light compensation  است. HLC جبران کردن نور برجسته یک ویژگی منحصر به فرد است. این نور به دلیل قرار گرفتن در معرض نور بسیار زیاد در منابع نور مانند چراغ‌های جلوی یک خودرو ناشی می‌شود. HLC منابع نور بسیار قوی را در فیلم حس نموده و برای افزایش کیفیت کلی این نورها را کنترل می‌نماید. HLC در جلوگیری از کور شدن دوربین‌های مداربسته در شب استفاده بیشتری دارد. هنگامی که نور چراغ‌های ماشین در معرض دید مستقیم دوربین قرار می گیرد بسیار مفید است. خوانایی پلاک از ویژگی‌هایی است که تقریبا هرکسی از دوربین‌های امنیتی خود در محیط مورد نظر خود انتظار دارد. بدون وجود ویژگی HLC  به دلیل ماهیت روشن و درخشان بودن چراغ‌های جلوی خودرو این امیر غیر ممکن است.

به طول کلی میتوان گفت HLC به معنی کاهش نور اضافه پس زمینه می باشد. در مکان‌هایی که نور شدیدی مستقیم در لنز دوربین است و مانع از نمایش واضح اشیا اطراف آن نور است. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان نور شدید داخل لنز را مات کرد. HLC تصاویر واضحی از محیط اطراف آن نور را به شما نمایش می دهد. این تکنولوژی بیشتر در شب کارایی دارد.

تکنولوژی HLC در دوربین مداربسته سونیک Sonic

 • AES

مخفف عبارت Auto electronic shutter است. به معنی شاتر الکترونیکی خودکار می باشد. با افزایش زمان باز بودن شاتر باعث قرار گرفتن سنسور در معرض نور بیشتر و افزایش دریافت نور می‌شود. با افزایش میزان نور دریافتی تصویر واضح‌تر و روشن‌تری  ایجاد می‌شود که این باعث بروز یک مشکل می‌شود. مشکل به وجود آمده این است که بخاطر افزایش زمان باز بود شاتر تصاویر در حال حرکت تار می شود.

تفاوت بین WDR و BLC و WDR:

HLC برای کاهش نور اضافی در شب مثل نور ماشین استفاده می‌شود ولی BLC و WDR برای کاهش نور اضافی و متعادل‌سازی نور تصویر در روز استفاده می‌شود. در اصل می‌توان گفت این دو تکنولوژی یک وظیفه مشخص دارند ولی راهکار و تکنولوژی شان با هم تفاوت دارد. BLC یک تکنولوژی اصلاح تصویر از طریق نرم‌افزاری است ولی در تکنولوژی WDR اصلاح تصویر از طریق سنسور سخت‌افزاری انجام میگیرد. در حقیقت تکنولوژی WDR خیلی قوی تر از BLC است.

نتیجه گیری:

شرکت پیشتاز تصویر چهلستون قادر است دوربین‌های IP حرفه‌ای را به شما ارائه دهد و بهترین عملکرد را داشته باشد. این دوربین ها از دوام و کیفیت بالاتری در بازار برخوردار باشد. همچنین نه تنها با وضوح 4K ضبط می‌کنند، بلکه از عملکرد تجزیه و تحلیل پیشرفته فیلم مانند تشخیص عبور از خط پشتیبانی می‌کنند. ردیابی ، گم شدن اشیا و جابجایی ، تعداد افراد و … نیز برخوردار است.

esfahanvision
ارسال دیدگاه