فن آوری فیبرنوری در سیستم های دوربین مدار بسته

تکنولوژی فیبرنوری در سیستم دوربین مداربسته

مشکل اصلی پیش روی همکاران نصب کننده سیستم‌های حفاظتی و نظارتی دوربین مداربسته (CCTV)، انتخاب نوع مناسب کابل فیبرنوری و توپولوژی سیم کشی برای نصب خاص است. از آنجا که متداولترین سوال‌ها مربوط به نصب‌هایی است که دوربین‌ها بر روی دکل‌ها یا تیر‌ها در معابر عمومی نصب شده‌اند، در این مقاله قصد داریم در مورد این نوع پروژه‌ها آموزش دهیم.

فیبرهای نوری (fiber optic) در دوربین مداربسته – مالتی مود یا سینگل مود؟

به طور کلی، هنگام انتخاب تجهیزات و نوع کابل فیبرنوری، هر دو عنصر باید با یکدیگر سازگار باشند. اگر اتصالات بین دوربین‌ مداربسته و سوئیچ بیشتر از 2 کیلومتر باشد، استفاده از کابل‌های سینگل مود ضروری است. به دلیل اینکه نیاز به شرایطی است که یک کابل باید سیگنال‌ها را از ده‌ها یا صدها دوربین IP منتقل کند. با وجود چنین باند گسترده‌ای، استفاده از کابل سینگل مود  باید راه‌حل ترجیحی باشد. تنوع کابل‌های سینگل مود در بازار گسترده‌تر است و امکان انتخاب کابل بهینه را فراهم می‌کند و در صورت لزوم می‌توان خط انتقال را در آینده بیش از 2 کیلومتر افزایش داد.

تفاوت در قیمت تجهیزات فیبرنوری سینگل مود و مالتی مود ، غالباً به عنوان استدلال برای استفاده از تجهیزات سینگل مود مورد استفاده قرار می‌گیرد، امروزه حداقل در مورد تجهیزات انتقال سیستم‌های LAN و CCTV قابل اغماض است، و هزینه کابل‌های چند حالته به دلیل فرآیند پیچیده تولید ، حتی بیشتر است. بنابراین، تمام استدلال‌ها ما را مجاب می‌کند که از بستر سینگل مود استفاده کنیم.

تنها استدلال برای انتخاب سیستم مالتی مود ، سهولت در اجرا و عملیات فیوژن زدن کرها به یکدیگر می‌باشد. با این حال، در مورد سیستم‌های حفاظتی و cctv، لینک‌ها و مسیرها معمولاً نسبتاً کوتاه و مقدار توان نوری زیاد است، بنابراین دقت و تضعیف اتصالات چندان مهم نیست.

مزایای انتخاب کابل سینگل مود:

 • بخاطر تنوع جنس‌های موجود در بازار، انتخاب راحت‌تری دارید.
 • کارایی بهتر و مفید تر در مسافت‌های طولانی.
 • مقرون به صرفه بودن و ارزان‌تر بودن تجهیزات سینگل مود نسبت به مالتی مود.
 • ظرفیت توان بالاتر.
 • کارایی کابل‌های سینگل در شعاع خمش کمتر از 5/7 میلی متر.

مشکلات کابل‌های سینگل مود:

 • تنوع زیاد در استاندارد کرهای کابل سینگل مود ممکن است باعث ایجاد مشکل در فیوژن و اتصالات این مدل کابل‌ها شود به همین دلیل توصیه می‌شود کابل‌ها را در یک کلاس یا یک استاندارد تهیه کنید.
 • در موارد نادر و بسته به تجهیزات ممکن است به دلیل قدرت بیش از حد توان نوری تجهیزات برای فواصل کوتاه لازم باشد که از تضعیف کننده‌های فیبرنوری استفاده شود. (لازم به ذکر است جهت جلوگیری از معیوب شدن تجهیزات فیبرنوری اطلاعات دقیقی از توان ورودی و خروجی تجهیزات را دفترچه راهنما آنها مطالعه نمایید)

دیاگرام یا توپولوژی کابل کشی فیبر نوری در سیستم های دوربین مدار بسته

توپولوژی متمرکز یا ریزشی

"سیستم

یک کابل به صورت مستقل ازهر دکلی که قرار است دوربین‌ مداربسته بر روی آن نصب شود تا محل دیتا سنتر اصلی کشیده می‌شود، در این روش با در نظر گرفتن اینکه در مسیر کابل‌های فیبرنوری هیچگونه قطعی و فیوژنی انجام نمی‌شود، یکی از متداول‌ترین، پر کاربردترین و کم هزینه‌ترین راه‌حل‌های کابل کشی است. با این وجود در قسمت کابل کشی و اجرای سختی زیادی را می‌بایست متحمل شد زیرا متراژهای کابل طولانی می‌باشد.

در این توپولوژی، کلاس یا استاندارد کر کابل عامل مهمی نیست ، زیرا در طول مسیرها هیچ انشعاب و اتصالی وجود ندارد. البته کابل باید تمام شرایط لازم برای عملکرد مناسب در شرایط محیطی را داشته باشد. یک پارامتر مهم در این روش کابل کشی استقامت کششی کابل است که برای انجام عملیات کابل کشی توسط دستگاه شوتینک در کانال های زیر زمینی انجام می‌گیرد.

محبوب‌ترین انواع کابل‌های مورد استفاده در نصب‌های این نوع شامل:

دراپ 2 کور 2 مهار برند نیرادراپ 8 کورد برند نیرا
دراپ فیبر نوری 2 کور 2 مهار برند نیرادراپ فیبر نوری 4 کور برند نیرادراپ فیبر نوری 8 کور برند نیرا

صرف نظر از تعداد دوربین‌هایی که قرار است بر روی یک دکل نصب شود، انتقال دیتا فقط از طریق دو کر فیبرنوری انجام می‌شود. با این حال، جهت بالابردن اطمینان سیستم می‌توان از کابل‌های 4کر استفاده نمود تا در صورت بروز مشکل و یا حتی ارتقا سیستم در طول مسیر از 2کر رزرو بهره برداری کنید.

انتخاب روش متمرکز همچنین باعث صرفه‌جویی در تجهیزات مصرفی پروژه می‌شود. تمامی کابل‌های فیبرنوری به صورت مستقیم داخل دیتا سنتر می‌شود و در داخل دیتا سنتر در یک پچ پنل فیبرنوری تجمیع می‌گردد و مراحل کانکتور زدن و فیوژن انجام می‌گیرد.

تجهیزات مورد نیاز بر روی دکل جهت انجام مراحل فیوژن ، که می‌تواند یک راه حل آماده برای بسیاری ازپروژه‌ها ارائه دهد:

 • باکس ضد آب (250/310/145 میلی متر) ، IP65
 • سوییچ صنعتی tplink tl-sf1005
 • منبع تغذیه صنعتی Mean Well MDR-60-48
 • تقسیم کننده ی فیبر نوری TB outdoor-12port (IP65)
 • پیگتیل فیبر نوری pigtail nexase
 • آداپتور فیبر نوری adapter simplex sc/upc
 • پچ کورد فیبر نوری داپلکس sc/lc patch cord fiber
 • کانورتور فیبر نوری convertor fiber optic to rj45

نحوه اتصال فیبر نوری به سوئیچ شبکه

دوربین‌های تحت شبکه IP نصب شده بر روی دکل را می‌توان از طریق پچ کورد شبکه outdoor cat6 به سوئیچ صنعتی tp-link متصل کرد.

نحوه اتصال فیبر نوری به سوئیچ شبکه

جعبه نصب ضد آب، قفل شده با قفل سیلندر، می‌تواند با استفاده از پایه نصب شده مخصوص بر روی یک تیر نصب شود. پنج دهانه کابل آن با مهر و موم لاستیک محافظت می‌شود.

نحوه اتصال فیبر نوری به سوئیچ شبکه

توپولوژی خط با نقاط برش

"سیستم

سوال در مورد امکان اتصال چندین نقطه دوربین (قطب) با استفاده از یک کابل فیبرنوری یکی از سوالات متداول نصب کننده‌ها است. اما این گزینه باید توسط نصاب‌های با تجربه‌تر و مجهز به ابزار مناسب انتخاب شود.

کابلی که از طریق نقاط اجرا می‌شود باید تعداد کافی کر داشته باشد – حداقل 2 کر برای هر نقطه. به عنوان مثال، 5 دکل حداقل به10کر احتیاج دارند، بنابراین استفاده از کابل 12 کر پیشنهاد می‌گردد که حداقل دارای 2 کر رزرو باشد.

در این روش از اجرا در هر قسمتی که دکل و دوربینی وجود دارد فیبر ورودی قطع می‌گردد و 2 کر از آن برای دوربین‌های آن دکل استفاده می‌گردد و اضافه کرها به کرهای کابل خروجی فیوژن می‌گردد.

مشکلات توپولوژی خط با نقاط برش:
 • در هر باکس ضدآب روی دکل حجم انبوهی از کرهای باید به ادامه مسیر فیوژن گردد که این کار خیلی زمان بر و همچنین باعث تضعیف در مسیر می‌شود.
 • در نقطه اول(دکل اول) ، نصب کننده باید تمام کرها را به ادامه مسیر فیوژن کند.

ممکن است استفاده از این روش غیر منطقی باشد، اما بسیاری از پیمانکاران با استفاده از دستگاه‌های فیوژن حرفه‌ای این روش را انتخاب می‌کنند.

با این حال ، نصب کننده سیستم نشان داده شده در مثال بالا (5 قطب ، کابل 12J) باید درک کند که تعداد کل اتصالات لازم 38 عدد است ، که فقط 10 مورد آن اتصالات، اتصال فیبر به منظور انتقال داده است. بقیه ، یعنی 28 splic فقط اتصالات میانی هستند. بنابراین، این توپولوژی عملاً کاربرد اتصالات مکانیکی را به دلیل هزینه زیاد و خطر تضعیف بیش از حد طولانی‌ترین مسیرها از بین می‌برد (در مورد قطب آخر خط انتقال شامل 6 اتصال است و ممکن است توان خروجی یک فرستنده نوری کافی نباشد).

اجرای اتصالات نوری در جعبه تقسیم کننده ی فیبر نوری

اجرای اتصالات نوری در جعبه تقسیم کننده‌ی فیبرنوری ، جایی که کابل 12کر فیبر بریده شده است و سپس 10کر فیبر نوری توسط دستگاه فیوژن به یکدیگر اتصال داده می‌شود و 2کر باقیمانده با پیگتیل  SC/UPC جهت استفاده بر روی دکل فیوژن می‌شود.

اتصال پیگتیل به آداپتور فیبر نوری

پیگتیل‌ها به آداپتورهای فیبرنوری متصل می‌شوند و در طرف مقابل آداپتورها می‌توان با یک پچ کورد داپلکس یا دراپ فیبر نوری را به مدیا کانورتور FIBER OPTIC TO RJ45 متصل نمود.

تقسیم کننده ی فیبر نوری با 3پورت ورودی
تقسیم کننده ی فیبر نوری با 3پورت ورودی

توپولوژی خط بدون نقاط برش

با توجه به کار زیادی که در اجرای تاسیسات با اتصال اتصالات میانی مورد نیاز است، نصاب‌ها اغلب در مورد امکان جدا کردن فقط دو الیاف لازم برای اتصال دستگاه‌ها به یک تیر ، و باقی مانده الیاف askال می‌کنند. سپس لازم است که فقط دو فیبر منتقل کننده داده‌ها از قطب متصل شود.

این روش یکی از روش‌های اقتصادی و بدون افت کیفیت محسوب می‌شود که هم طرفداران و هم منتقدان خود را دارد. یک مزیت بسیار مهم این است که بدون اینکه نیاز به برش و قطع کردن کابل و فیوژن کلیه کرهای کابل اصلی را داشته باشیم. بر روی هر دکل انشعاب 2 کر مورد نیاز آن دکل را از کابل اصلی انجلم می‌دهیم که قطعاً یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود. اما بسیار دشواری است که نصاب بتواند 2کر لازم آن دکل را بدون شکستن کرهای دیگر از درون کابل فیبر نوری بیرون بکشد.

مثال زیر کاربرد جعبه مفصل فیبرنوری را برای این نوع نصب ارائه می‌دهد.

روش اول

شامل وارد کردن کابل فیبر نوری به داخل مفصل به اندازه‌ای که برای در آوردن 2 کر از داخل الیاف و روکش‌های کابل مورد نیاز است. به طور کلی ، روش‌های استخراج کر به ساختار کابل بستگی دارد.

کر های استفاده نشده بر روی نگهدارنده در اطراف تقسیم کننده

 

برای خارج کردن الیاف داخل لوز ، نصب کننده باید از ابزار استریپر استفاده کنید.

نمای لوز کابل فیبر نوری با برش ساخته شده با استفاده از ابزار استریپر
نمای لوز کابل فیبر نوری با برش ساخته شده با استفاده از ابزار استریپر
روش دوم

شامل برداشتن لوزها در کل طول مسیر مورد نیاز برای راحت‌تر کردن کار و محافظت از بقیه آنها است. برای خلاص شدن از شر لوزها ، لازم است لوزها را در تمام طول مسیر برش دهید. سپس قسمت باقی‌مانده را قطع کنید. از این طریق می‌توان از فاصله بسیار زیادی از دسترسی به الیاف اطمینان حاصل کرد. اما توصیه نمی‌شود از طول 2 متر بیشتر شود هرچه برش مورد نظر بیشتر باشد، خطر آسیب دیدن کرها بیشتر است.

کر های استفاده نشده بر روی نگهدارنده در اطراف تقسیم کننده

کرهای استفاده نشده بر روی نگهدارنده در اطراف تقسیم کننده به درستی محکم شوند. دو کر انتخاب شده برش داده می‌شوند و وارد نوار کاست می‌شوند، جایی که آنها با پیگتیل‌ها فیوژن می‌شوند.

پیگتیل ها از طریق آداپتورها و کابل پچ کورد به یک مدیا کانورتور

پیگتیل‌ها از طریق آداپتورها و کابل پچ کورد به یک مدیا کانورتور در جعبه ضد آب دیگر متصل می‌شوند. سیم پچ کورد باید از طریق دهانه وسطی مفصل به جعبه وارد شود. اگر سیم پچ کورد برای استفاده در فضای باز در نظر گرفته نشده باشد، باید توسط لوله فلکسی محافظت شود.

جعبه مفصل فیبرنوری

جعبه مفصل فیبرنوری یک جعبه نصب و راه اندازی است. این جعبه دارای استاندارد جهانی می‌باشد و می‌توان در سیستم‌های دوربین مداربسته استفاده نمود.

مزایای اصلی جعبه مفصل فیبرنوری
 • می‌توان به اندازه جمع و جور
 • وسیله‌ای برای سازماندهی خوب و ایمن کرها داخل آن
 • 3 قسمت ورودی مفصل

 

esfahanvision
دیدگاه کاربران 3 دیدگاه
 • he.javad007 ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۸:۱۵ ق٫ظ

  مطلب بسیار کاربردی و پر محتوا بود
  خیلی عالی و بیانی بسیار ساده و قابل فهم…
  تشکر از تیم پیشتاز تصویر چهلستون

  • esfahanvision ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۸:۲۳ ق٫ظ

   با سلام و وقت بخیر خدمت دوست خوبمون ….
   ممنون از دیدگاهتون
   تیم پیشتاز تصویر چهلستون آماده خدمت رسانی به شما دوستان خوب و همراهمون هست و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که مطالبی مفید و کاربردی را برای شما کاربر عزیز ارائه دهیم.

ارسال دیدگاه